Kultura i sztuka na czas kwarantanny
Ze względu na wprowadzony w obrębie całego kraju stan epidemii i domowej kwarantanny nie możemy odwiedzać bibliotek, muzeów czy filharmonii. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy odcięci od kultury na dobre.
Polecamy Państwa uwadze serwis Legalna Kultura, w ramach którego znajdziemy wykaz darmowych i odpłatnych stron internetowych udostępniających zasoby kulturalne, z poszanowaniem praw autorskich. Baza źródeł została podzielona na takie kategorie jak: filmy, muzyka, książki, muzea i galerie, fotografia, biblioteki cyfrowe oraz różnego rodzaju archiwa.
My natomiast przygotowaliśmy dla Państwa, również przy Państwa współpracy, subiektywny wybór przydatnych linków do stron instytucji i organizacji umożliwiających dostęp do dóbr kultury bez wychodzenia z domu. Wskazujemy również "miejsca" spotkań online z ludźmi kultury i sztuki, którzy podejmują się różnego rodzaju inicjatyw i starając się wyjść nam na przeciw w tym trudnym okresie prezentują swoją twórczość.
Przypominamy jednocześnie, że w zakładce Ciekawostki na naszym blogu też znajdziecie Państwo odsyłacze do stron oferujących zasoby elektroniczne. Mamy nadzieję, że polecane przez nas strony i serwisy internetowe znajdą uznanie w Państwa oczach i pozwolą w ciekawy sposób zagospodarować czas.
Jeżeli uważacie Państwo, że czegoś brakuje na naszej liście, lub jeśli macie jakiekolwiek sugestie prosimy o kontakt mailowy.
- Fundacja Wisławy Szymborskiej
"Sto pociech" - pod tym hasłem fundacja nosząca imię noblistki rozpoczęła 1 kwietnia na swoim profilu na Facebooku akcję, w ramach której znani aktorzy czytają wiersze poetki, każdego dnia inna osoba.
- Cykl "głośne czytanie" w odcinkach
Opowiadania znanych autorów do wysłuchania.
- Chmura czytania
Proza i poezja polska; proza i poezja światowa; poradniki; również w oryginalnych wersjach językowych w formie e-booków i audiobooków.
- 30 darmowych książek na czas kwarantanny
Lista 30 książek dostępnych za darmo do 3.05.2020.
- Literackie herbaty z Wydawnictwem Poznańskim!
W każdy wtorek i czwartek odbywają się transmisje na żywo spotkań z pisarzami.
- Improwizowana powieść w odcinkach
Powieść pisana codziennie przez Łukasza Orbitowskiego i Szczepana Twardocha. Panowie jednocześnie zbierają na sprzęt medyczny.
- Wojciech Chmielarz
Nowe odcinki powieści pojawiają się codziennie na profilu FB.
- Grzegorz Kalinowski
Codziennie o 12:00 nowy odcinek powieści.
TEATR
- Powszechny online. Teatr minimum
Nagrania archiwalnych spektakli i debat, publikacje i programy w wersji PDF oraz tworzone specjalnie na tę okazje osobiste nagrania artystów.
- Teatr Wielki
Można oglądać transmisje na żywo i nagrania wybranych spektakli oraz zwiastuny przedstawień baletowych, operowych i innych.
- Teatr Telewizji TVP
Spektakle online. W repertuarze m.in.: Fircyk w zalotach, W małym dworku, Mieszczanin szlachcicem, Dożywocie, Mazepa...
- iTVP
iTVP założono z myślą o najmłodszych. Jego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do szkolnej widowni przy wykorzystaniu internetu.
- Teatr Stary
Do obejrzenia rozmowy o sztuce.
- Olsztyński Tatr Lalek
W wideo-archiwum znajdziemy możliwość sortowania ze względu na grupę wiekową odbiorcy, a znajdziemy tam takie tytuły jak m.in.: Ania z Zielonego Wzgórza, Byczek Fernando, Cykor, Koziołek Matołek, Pinokio, Bajki pana Perrault, Wszyscy kochamy Barbie, Wariat i zakonnica...
- Teatr Andersena
Emisje spektakli online. W repertuarze m.in.: Tymoteusz i łobuziaki, Czarodziejski flet Mozarta...
- Instytut Teatralny
Organizuje warsztaty fotografii teatralnej online (bezpłatne i bez konieczności wychodzenia z domu), na które właśnie trwa nabór.
- 71.Teatr - Teatr dla Początkujących
Zaprasza na domowy serial komediowy "Kwarantanki".
- Domowa Akademia Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego
Co czwartek o 19:00 kurator łaźniowego cyklu filmowego – Łukasz Maciejewski, przygotuje dla widzów swoją propozycję filmu do obejrzenia w czasie kwarantanny.
- Ninateka
Obok sztuk i obrazów filmowych, także dokumentalne filmy poświęcone twórcom sztuki czy słuchowiska radiowe. Systematycznie pojawiają się nowe propozycje, warto śledzić profil na Facebooku.
MALARSTWO
- Vincent van Gogh
Największa kolekcja jego dzieł na świecie znajduje się w Amsterdamie, ale teraz możemy doświadczyć magii prawie 1500 jego obrazów i rysunków nie wychodząc z domu. To świetna okazja, aby zapoznać się z mniej znanymi dziełami artysty.
- Paul Klee
Osobiste notatki artysty.
- Animowane książeczki o artystach
(odsyłacze w artykule na ciekawym blogu)
- Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego
Profesjonalnie i bardzo ciekawie przygotowane materiały historyczne, które mogą stanowić świetne uzupełnienie wiedzy dla dużych i małych pasjonatów historii.
- Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Wirtualne muzeum.
- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
Publikuje codziennie materiały o sztuce i historii.
- Muzeum Mydła i Historii Brudu
Zaprasza w każdy czwartek o 19:00 na "Czwartkowy live historyczny".
- Ruch Muzyczny
Czasopismo o muzyce poważnej i życiu muzycznym.
- Filharmonia Narodowa
Publikuje nagrania koncertów.
- Muzyka dla SPATiFu
#muzykadlaspatifu to seria sobotnich koncertów live prosto ze… SPATiFu, klubu który słynie z przełamywania konwencji i gatunków. Zaprzyjaźnieni muzycy, którzy zagrają w bezpiecznych odległościach przeniosą niezwykły klimat tego miejsca do Waszych domów i… w Waszym stylu! Transmisje są bezpłatne, ale można wesprzeć działalność klubu.
- Latający Uniwersytet Każdego Wieku
Od poniedziałku do piątku KPCK udostępnia materiały z legalnych źródeł - wykłady, seminaria, publikacje, dyskusje, filmy dokumentalne, ciekawe kanały i serwisy oraz inne materiały naukowe i popularnonaukowe, z których można bezpłatnie skorzystać w domach za pośrednictwem laptopów, tabletów i smartphonów.
- Barka Lemara
Przedstawia Legendy związane z wodą, rzeką, szyprami.
- Budowle.pl
Nawet nie wychodząc z domu, można zwiedzać i podziwiać najpiękniejsze atrakcje turystyczne świata. Lista 60 najciekawszych i najpopularniejszych budowli, które można zwiedzać wirtualnie. Zapraszamy do wirtualnych podróży!