Ciekawostki

Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS

Us艂uga pozwalaj膮ca przeszuka膰 zasoby wszystkich bibliotek w Polsce z jednego miejsca oraz przeszukiwa膰 pe艂notekstowo tre艣ci ksi膮偶ek, czasopism i artyku艂贸w w postaci cyfrowej.
Wi臋cej informacji na stronie Biblioteki Narodowej.

 OMNIS - Wojew贸dzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Be艂zy w Bydgoszczy.

IBUK Libra

Serwis IBUK Libra, nale偶膮cy do Wydawnictwa Naukowego PWN, udost臋pnia publikacje w wersji elektronicznej oraz - dla zainteresowanych - inne zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN. Ksi臋gozbi贸r wirtualnej czytelni liczy kilkana艣cie tysi臋cy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najwa偶niejsze, renomowane polskie oficyny. Wiele z nich to tytu艂y niedost臋pne w innych bazach, co sprawia, 偶e oferta IBUK Libra jest unikatowa. Platforma umo偶liwia nie tylko czytanie ksi膮偶ek, lecz tak偶e zaawansowan膮 prac臋 z tekstem (m.in.: zaznaczanie fragment贸w, tworzenie notatek, tagowanie, bezpo艣rednie powi膮zanie zagadnie艅 i tre艣ci ksi膮偶ek ze s艂ownikami i encyklopediami PWN).

Nasza biblioteka umo偶liwia nieodp艂atne korzystanie z publikacji w formie elektronicznej dost臋pnych na platformie IBUK Libra. Dost臋p do platformy mo偶liwy jest na miejscu w siedzibie biblioteki oraz na urz膮dzeniach prywatnych zarejestrowanych czytelnik贸w biblioteki, kt贸rzy otrzymali kody PIN. Kody dost臋pu nale偶y odebra膰 osobi艣cie w bibliotece.
 IBUK Libra - Wojew贸dzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Be艂zy w Bydgoszczy. Filia nr 5 dla doros艂ych i dla dzieci.

Legimi

Nasza biblioteka umo偶liwia dost臋p do cyfrowej wypo偶yczalni Legimi. Platforma ta oferuje mo偶liwo艣膰 wypo偶yczania e-ksi膮偶ek, kt贸re czyta膰 mo偶na na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.
Aby zyska膰 bezp艂atny dost臋p do ponad 60 000 tytu艂贸w, zg艂o艣 si臋 osobi艣cie w bibliotece w celu odebrania kod贸w uprawniaj膮cych do zarejestrowania si臋 w Legimi. Liczba kod贸w jest ograniczona. Decyduje kolejno艣膰 zg艂osze艅. Od 1 kwietnia kody do platformy Legimi b臋d膮 wysy艂ane drog膮 mailow膮.

 Legimi - Wojew贸dzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Be艂zy w Bydgoszczy. Filia nr 5 dla doros艂ych i dla dzieci.

Wolne Lektury

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dob臋, 365 dni w roku, kt贸rej zasoby dost臋pne s膮 ca艂kowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje si臋 5571 utwor贸w, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do u偶ytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, kt贸re trafi艂y ju偶 do domeny publicznej. Wszystkie dzie艂a s膮 odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udost臋pnione w kilku formatach - HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje si臋 r贸wnie偶 kilkaset audiobook贸w, czytanych przez takich aktor贸w jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Mo偶na ich s艂ucha膰 w formatach MP3 i Ogg Vorbis.

  Przejd藕 na stron臋 wolnelektury.pl

Polona

Polona to jedna z najnowocze艣niejszych bibliotek cyfrowych na 艣wiecie i jednocze艣nie najwi臋ksza tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udost臋pnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale te偶 obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy u偶yciu najnowocze艣niejszych technologii, pozwalaj膮cych uzyska膰 najwy偶sz膮 jako艣膰. Zdigitalizowane i udost臋pniane w Polonie zbiory codziennie powi臋kszaj膮 si臋 o nawet 2000 obiekt贸w: ksi膮偶ek, starych druk贸w, r臋kopis贸w, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i poczt贸wek.

W Polonie mo偶na znale藕膰 najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, na przyk艂ad Kronik臋 Anonima zwanego Gallem, r臋kopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. S膮 tu obiekty reprezentuj膮ce ca艂y przekr贸j dziedzin i epok: r臋kopisy iluminowane, najstarsze polskie ksi膮偶ki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – poczt贸wki, stare elementarze, ksi膮偶ki dla dzieci, ksi膮偶ki kucharskie czy dawne poradniki.
Wi臋kszo艣膰 udost臋pnionych zbior贸w nale偶y do domeny publicznej, dzi臋ki czemu mo偶na je za darmo pobiera膰 i dowolnie wykorzystywa膰. W Polonie udost臋pnionych jest obecnie ponad 2 miliony obiekt贸w.

 


KUJAWSKO-POMORSKA BIBLIOTEKA CYFROWA

Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (KPBC) jest projektem realizowanym przez instytucje wsp贸艂pracuj膮ce w ramach Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego.  Kujawsko Pomorska Biblioteka Cyfrowa ma przede wszystkim s艂u偶y膰 naukowcom, studentom, uczniom oraz wszystkim mieszka艅com regionu kujawsko-pomorskiego.

Zas贸b biblioteki cyfrowej podzielony zosta艂 na trzy du偶e kolekcje tematyczne:
1) regionalia - cyfrowe wersje ksi膮偶ek i zbior贸w ikonograficznych, kartograficznych, muzycznych oraz dokument贸w 偶ycia spo艂ecznego, dotycz膮cych Kujaw, Pomorza i Ziemi Dobrzy艅skiej;
2) materia艂y dydaktyczne - cyfrowe kopie wybranych podr臋cznik贸w akademickich, monografii i artyku艂贸w naukowych tworzonych w regionie;
3) dziedzictwo kulturowe - kopie wybranych najcenniejszych i najcz臋艣ciej wykorzystywanych pozycji: inkunabu艂贸w, starodruk贸w, r臋kopis贸w, zbior贸w ikonograficznych, kartograficznych oraz emigracyjnych.

W ramach tych kolekcji gromadzone s膮 r贸偶nego typy dokumenty: ksi膮偶ki, czasopisma, r臋kopisy, mapy, dzie艂a sztuki, ulotki, plakaty, ekslibrisy, poczt贸wki i inne.



Ameryka w twojej bibliotece

Wojew贸dzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Be艂zy w Bydgoszczy zawar艂a porozumienie z Ambasad膮 Stan贸w Zjednoczonych Ameryki w Warszawie w sprawie utworzenia:

Centrum Kultury i Informacji
 

Ameryka@twojej bibliotece® daje dost臋p do angloj臋zycznych ksi膮偶ek, czasopism, materia艂贸w dydaktycznych oraz komercyjnych baz danych online – eLibraryUSA (w tym: artyku艂贸w z tysi臋cy czasopism naukowych; ponad 600 film贸w dokumentuj膮cych histori臋 Stan贸w Zjednoczonych; zbi贸r ponad 850 czasopism akademickich; zbi贸r ponad 1 500 000 prac dyplomowych z ponad 700 uniwersytet贸w).
Na t臋 chwil臋 bazy dost臋pne s膮 wy艂膮cznie na stanowiskach komputerowych w Bibliotece G艂贸wnej.

Wi臋cej informacji na stronie Biblioteki G艂贸wnej.


ProKultura

ProKultura - Wojew贸dzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Be艂zy w Bydgoszczy.Program ProKultura dzia艂a na zasadzie karty rabatowej czy klubowej uprawniaj膮cej do r贸偶nego rodzaju ulg lub innych korzy艣ci, np. zni偶ki na zakup bilet贸w wst臋pu na rozmaite wydarzenia kulturalne, konkurs贸w przeznaczonych dla posiadaczy kart, okresowych akcji promocyjnych itp.

Karta ProKultura to karta biblioteczna Wojew贸dzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, kt贸ra poza standardow膮 funkcj膮 dost臋pu do zbior贸w biblioteki umo偶liwi jej posiadaczom uzyskanie rozmaitych korzy艣ci poza murami ksi膮偶nicy.

Karta ProKultura to karta rabatowa, umo偶liwiaj膮ca m.in. zakup ta艅szych bilet贸w na wydarzenia kulturalne, zni偶ki do kawiarni, restauracji, na r贸偶nego rodzaju kursy, kr臋gle, r贸偶nego rodzaju zakupy i wiele innych. Dzi臋ki niej, nasi Czytelnicy b臋d膮 mogli korzysta膰 z akcji promocyjnych u naszych Partner贸w, kt贸rzy w艂膮czyli si臋 do programu partnerskiego Wojew贸dzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

W艂a艣cicielem Karty mo偶e sta膰 si臋 ka偶dy Czytelnik Wojew贸dzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Odbierz swoj膮 Kart臋 ProKultura ju偶 dzi艣.

Wi臋cej informacji na stronie: www.prokultura.net


Ma艂a Ksi膮偶ka - Wielki Cz艂owiek

Ma艂a Ksi膮偶ka Wielki Cz艂owiek - Wojew贸dzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Be艂zy w Bydgoszczy.Kampania spo艂eczna „Ma艂a ksi膮偶ka - wielki cz艂owiek” przypomina o korzy艣ciach wynikaj膮cych ze wsp贸lnego, rodzinnego czytania ju偶 od pierwszych miesi臋cy 偶ycia dziecka. Zosta艂a przygotowana w zwi膮zku z og贸lnopolsk膮 akcj膮, w ramach kt贸rej m艂odzi rodzice na oddzia艂ach po艂o偶niczych otrzymaj膮 wyj膮tkowe Wyprawki Czytelnicze.

Wierzymy, 偶e „czytelnictwo” zaczyna si臋 od ko艂yski, na d艂ugo przed dniem, w kt贸rym dziecko zacznie samodzielnie sk艂ada膰 litery. Dobrze dobrane ksi膮偶ki rozwijaj膮 jego umys艂 i emocje, kszta艂tuj膮 kompetencje j臋zykowe, zakorzeniaj膮 w kulturze i rozbudzaj膮 wyobra藕ni臋.
Wsp贸lna lektura mo偶e sta膰 si臋 nie tylko wielk膮 przyjemno艣ci膮, ale przede wszystkim wspania艂膮 okazj膮 do budowania blisko艣ci oraz silnych i trwa艂ych wi臋zi rodzinnych. Czytaj膮c swojemu Maluszkowi, wp艂ywasz na jego przysz艂o艣膰 i pomagasz mu osi膮gn膮膰 sukces.

Wi臋cej informacji na stronie: wielki-czlowiek.pl


Ca艂a Polska czyta dzieciom

Ca艂a Polska Czyta Dzieciom - Wojew贸dzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Be艂zy w Bydgoszczy.Kampania spo艂eczna „Ca艂a Polska czyta dzieciom” zach臋ca rodzic贸w i wychowawc贸w do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Wspiera prawid艂owy rozw贸j psychiczny, umys艂owy i moralny dzieci i m艂odzie偶y. Ma ona na celu jednoczesne przypominanie o potrzebie kontrolowania ilo艣ci i jako艣ci program贸w telewizyjnych oraz gier komputerowych, kt贸re w 偶yciu przeci臋tnego wsp贸艂czesnego dziecka zajmuj膮 wi臋cej czasu ni偶 szko艂a.

Na stronie calapolskaczytadzieciom.pl znajdziemy szereg og贸lnych zalece艅 dotycz膮cych tego, co nale偶y czyta膰 dzieciom b臋d膮cym na r贸偶nym etapie rozwoju (niemowl臋tom, przedszkolakom, dzieciom we wczesnym okresie szkolnym, nastolatkom). Organizatorzy kampanii publikuj膮 r贸wnie偶 z艂ot膮 list臋 zalecanych lektur, kt贸ra jest nieustannie uzupe艂niana o nowe pozycje. Pr贸cz informacji na temat tego co nale偶y czyta膰, znajdziemy r贸wnie偶 wskaz贸wki dotycz膮ce tego jak to nale偶y robi膰 w艂a艣ciwie.


LiterObrazki

Festiwal Ksi膮偶ki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki to ju偶 tradycja. Jest to organizowany przez Wojew贸dzk膮 i Miejsk膮 Bibliotek臋 Publiczn膮 im. dr. Witolda Be艂zy w Bydgoszczy, odbywaj膮cy si臋 co roku, weekend pe艂en inspiruj膮cych spotka艅, kierowany g艂贸wnie do najm艂odszych czytelnik贸w oraz ich opiekun贸w.

Dzieci maj膮 okazj臋 do spotkania si臋 z autorami i ilustratorami, plakacistami i rysownikami, wydawcami, artystami... kt贸rzy z liter i obrazk贸w potrafi膮 stworzy膰 i艣cie magiczny 艣wiat.
LiterObrazki to okazja do wsp贸lnego czytania, wymiany pogl膮d贸w, nauki, a wszystko to w atmosferze zabawy. W ramach Festiwalu odbywaj膮 si臋 przedstawienia teatralne, wystawy, pikniki, warsztaty literackie i plastyczne, s膮 r贸wnie偶 organizowane konkursy dla najm艂odszych

Podczas Festiwalu odbywa si臋 kiermasz ksi膮偶ek, kt贸ry jest okazj膮 do zapoznania si臋 z nowo艣ciami wydawniczymi oraz do nabycia ciekawych pozycji w promocyjnej cenie.

Wi臋cej informacji na stronie LiterObrazki.pl.



Zobacz r贸wnie偶:
馃枬 #Zosta艅WDomu - kultura online!
馃枬 Lustro Biblioteki
馃枬 Biblioteki cyfrowe w Polsce
馃枬 Biblioteki cyfrowe na 艣wiecie
馃枬 Jak wypo偶yczy膰 czytnik e-book贸w