Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS
Usługa pozwalająca przeszukać zasoby wszystkich bibliotek w Polsce z jednego miejsca oraz przeszukiwać pełnotekstowo treści książek, czasopism i artykułów w postaci cyfrowej.Więcej informacji na stronie Biblioteki Narodowej.
IBUK Libra
Serwis IBUK Libra, należący do Wydawnictwa Naukowego PWN, udostępnia publikacje w wersji elektronicznej oraz - dla zainteresowanych - inne zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny. Wiele z nich to tytuły niedostępne w innych bazach, co sprawia, że oferta IBUK Libra jest unikatowa. Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem (m.in.: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN).Nasza biblioteka umożliwia nieodpłatne korzystanie z publikacji w formie elektronicznej dostępnych na platformie IBUK Libra. Dostęp do platformy możliwy jest na miejscu w siedzibie biblioteki oraz na urządzeniach prywatnych zarejestrowanych czytelników biblioteki, którzy otrzymali kody PIN. Kody dostępu należy odebrać osobiście w bibliotece.
Legimi
Nasza biblioteka umożliwia dostęp do cyfrowej wypożyczalni Legimi. Platforma ta oferuje możliwość wypożyczania e-książek, które czytać można na komputerze, smartfonie, tablecie lub czytniku.Aby zyskać bezpłatny dostęp do ponad 60 000 tytułów, zgłoś się osobiście w bibliotece w celu odebrania kodów uprawniających do zarejestrowania się w Legimi. Liczba kodów jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Od 1 kwietnia kody do platformy Legimi będą wysyłane drogą mailową.
Wolne Lektury
Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis.Polona
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Zdigitalizowane i udostępniane w Polonie zbiory codziennie powiększają się o nawet 2000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek.W Polonie można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, na przykład Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.
Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać. W Polonie udostępnionych jest obecnie ponad 2 miliony obiektów.
KUJAWSKO-POMORSKA BIBLIOTEKA CYFROWA
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa (KPBC) jest projektem realizowanym przez instytucje współpracujące w ramach Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Kujawsko Pomorska Biblioteka Cyfrowa ma przede wszystkim służyć naukowcom, studentom, uczniom oraz wszystkim mieszkańcom regionu kujawsko-pomorskiego.Zasób biblioteki cyfrowej podzielony został na trzy duże kolekcje tematyczne:
1) regionalia - cyfrowe wersje książek i zbiorów ikonograficznych, kartograficznych, muzycznych oraz dokumentów życia społecznego, dotyczących Kujaw, Pomorza i Ziemi Dobrzyńskiej;
2) materiały dydaktyczne - cyfrowe kopie wybranych podręczników akademickich, monografii i artykułów naukowych tworzonych w regionie;
3) dziedzictwo kulturowe - kopie wybranych najcenniejszych i najczęściej wykorzystywanych pozycji: inkunabułów, starodruków, rękopisów, zbiorów ikonograficznych, kartograficznych oraz emigracyjnych.
W ramach tych kolekcji gromadzone są różnego typy dokumenty: książki, czasopisma, rękopisy, mapy, dzieła sztuki, ulotki, plakaty, ekslibrisy, pocztówki i inne.

Ameryka w twojej bibliotece
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zawarła porozumienie z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie w sprawie utworzenia:
Ameryka@twojej bibliotece® daje dostęp do anglojęzycznych książek, czasopism, materiałów dydaktycznych oraz komercyjnych baz danych online – eLibraryUSA (w tym: artykułów z tysięcy czasopism naukowych; ponad 600 filmów dokumentujących historię Stanów Zjednoczonych; zbiór ponad 850 czasopism akademickich; zbiór ponad 1 500 000 prac dyplomowych z ponad 700 uniwersytetów).
Na tę chwilę bazy dostępne są wyłącznie na stanowiskach komputerowych w Bibliotece Głównej.
Więcej informacji na stronie Biblioteki Głównej.
Więcej informacji na stronie Biblioteki Głównej.
ProKultura
Karta ProKultura to karta biblioteczna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, która poza standardową funkcją dostępu do zbiorów biblioteki umożliwi jej posiadaczom uzyskanie rozmaitych korzyści poza murami książnicy.
Karta ProKultura to karta rabatowa, umożliwiająca m.in. zakup tańszych biletów na wydarzenia kulturalne, zniżki do kawiarni, restauracji, na różnego rodzaju kursy, kręgle, różnego rodzaju zakupy i wiele innych. Dzięki niej, nasi Czytelnicy będą mogli korzystać z akcji promocyjnych u naszych Partnerów, którzy włączyli się do programu partnerskiego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.
Właścicielem Karty może stać się każdy Czytelnik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Odbierz swoją Kartę ProKultura już dziś.
Więcej informacji na stronie: www.prokultura.net
Mała Książka - Wielki Człowiek

Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.
Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.
Więcej informacji na stronie: wielki-czlowiek.pl
Cała Polska czyta dzieciom

Na stronie calapolskaczytadzieciom.pl znajdziemy szereg ogólnych zaleceń dotyczących tego, co należy czytać dzieciom będącym na różnym etapie rozwoju (niemowlętom, przedszkolakom, dzieciom we wczesnym okresie szkolnym, nastolatkom). Organizatorzy kampanii publikują również złotą listę zalecanych lektur, która jest nieustannie uzupełniana o nowe pozycje. Prócz informacji na temat tego co należy czytać, znajdziemy również wskazówki dotyczące tego jak to należy robić właściwie.
LiterObrazki
Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki to już tradycja. Jest to organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, odbywający się co roku, weekend pełen inspirujących spotkań, kierowany głównie do najmłodszych czytelników oraz ich opiekunów.
Dzieci mają okazję do spotkania się z autorami i ilustratorami, plakacistami i rysownikami, wydawcami, artystami... którzy z liter i obrazków potrafią stworzyć iście magiczny świat.
LiterObrazki to okazja do wspólnego czytania, wymiany poglądów, nauki, a wszystko to w atmosferze zabawy. W ramach Festiwalu odbywają się przedstawienia teatralne, wystawy, pikniki, warsztaty literackie i plastyczne, są również organizowane konkursy dla najmłodszych. |
Podczas Festiwalu odbywa się kiermasz książek, który jest okazją do zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do nabycia ciekawych pozycji w promocyjnej cenie.
Więcej informacji na stronie LiterObrazki.pl.
Zobacz również:
🖝 #ZostańWDomu - kultura online!
🖝 Lustro Biblioteki
🖝 Biblioteki cyfrowe w Polsce
🖝 Jak wypożyczyć czytnik e-booków