14 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z sześciolatkami z Przedszkola nr 80 " Królestwo Maciusia". Tematem, jaki został przedstawiony dzieciom, jest legenda o Smoku Wawelskim z książki autorstwa Tei Orsi pt:”Wielka księga smoczych legend". Przy dźwięku z piosenki o znanym legendarnym aurchozaurze wykonaliśmy rytmikę z elementami naśladowczymi a później stworzyliśmy pracę plastyczną.
poniedziałek, 14 kwietnia 2025
poniedziałek, 7 kwietnia 2025
Dzień Książki
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci, odbyło się spotkanie, na które udaliśmy się do Niepublicznego Przedszkola „Puchatek” w Bydgoszczy. Poprowadzone zostało spotkanie, na którym przedszkolaki dowiedziały się o procesie powstawania książek. Przeczytane zostało przepiękne opowiadanie pt: "Wypożyczalnia skrzydeł" Iwony Pietrzak-Płachty – laureatki konkursu Nauczyciel Roku 2022 oraz nagrody im. Janusza Korczaka 2022, oraz malarki Matyldy Koneckiej. To książka o czarodziejskim świecie dostępnym od zaraz., wystarczy tylko dotknąć stronic i "odlecieć" w nieznane.
czwartek, 3 kwietnia 2025
Wernisaż wystawy plakatu Alicji Werner "MÓWISZ/WIDZĘ"
środa, 2 kwietnia 2025
DKK
1 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Powieść Anny Rybakiewicz wzbudziła naprawdę zagorzałą dysputę, dotyczącą
treści i przekazu autorki. Niewiarygodny, a jednocześnie zastanawiający jest fakt, iż wszystkie klubowiczki zostały „wciągnięte"w fabułę powieści. Odmienność w rozpatrywaniu historii, nad wydarzeniami, podzieliła panie, co dla nas jest
akurat walorem. Niewątpliwe różnobarwna historia Astrid Rosenthal, żydówki z Łomży
spotykającej na swojej drodze życiowej oficera SS, okazała się powieścią pełną sprzeczności. „Złodziejka
listów” jest książką, ukazująca jak wiele kolorów może mieć życie w
czasie srogich barw, jakie posiada wojna. Pozycja zaskakuje i porusza za serca, nie dając wytchnienia.
poniedziałek, 31 marca 2025
Pierwszy dzień wiosny za nami
31 marca odbyły się zajęcia z okazji minionego pierwszego dnia wiosny. Książka towarzysząca spotkaniu to nowiusieńki nabytek biblioteczny, autorstwa Tomasza Samojika pt.: „Żubr Pompik. Zapach wiosny". Zaciekawione przedszkolaki po przesłuchania opowiadania, zajęły się tworzeniem plakatu wiosennego a później przy piosence, zabawiliśmy się w instrumentalistów .Gośćmi spotkania były dzieci z Przedszkola Niepublicznego "Puchatek" w Bydgoszczy.
poniedziałek, 24 marca 2025
Światowy Dzień Poezji
Z okazji Światowego Dnia Poezji odbyło się spotkanie, na które przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy. Podczas zajęć została, przedstawiona prezentacja dotyczącą tematu spotkania. Pierwszoklasiści dowiedzieli się istotnych informacji o znanych wielkich poetach polskich. Głośne czytanie wiersza Jana Brzechwy pt.: „Przyjście wiosny" odpowiednio artykułując, uaktywnił przybyłych. Wspólny plakat Pani Wiosny zakończył zajęcia.
poniedziałek, 17 marca 2025
Nauczanie języka polskiego
Lekcje języka polskiego trwają i są wartościowymi spotkaniami ludzi, którzy finalnie zawiązują więzy przyjacielskie. Zaangażowanie ze strony naszych sąsiadów bywa imponujące. Rotacja między uczestnikami spotkań jest odczuwalna, co związane jest z ich dynamiczną sytuacją migracyjną.
piątek, 14 marca 2025
Dzień Kobiet
13 marca w naszej bibliotece odbyło się spotkanie upiększająco- edukacyjne z okazji obchodzonego nie tylko w Polsce Dnia Kobiet. Zorganizowaliśmy dzień dla naszych czytelniczek, była mowa o kolorze, w makijażu oraz ubiorze. O tajnikach dobrej pielęgnacji, a także o zastosowaniu naturalnych składników poprowadziliśmy polemikę.Wiadomym jest, że w naturze jest potęga a w kobiecie siła.
wtorek, 11 marca 2025
Co kota omota ?
7 marca 2025 roku odbyły się zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci z Przedszkola nr 80 "Królestwo Maciusia". Zajęcia zostały poprowadzone w tematyce lubianej przez przedszkolaków, bo kociej. Fenomenalnie napisana książka autorstwa Axel Scheffler i Frantza Wittkampa pt.: „Kiedy kota coś omota" była "rusztowaniem" spotkania. Rozmawialiśmy na temat ulubionych futrzanych bohaterów książek, a także cofnęliśmy się w czasie przedstawiając kultowe postacie z bajki „Przygody Kota Filemona". Na koniec chusta animacyjna i praca plastyczna uwieńczyły zajęcia.
piątek, 28 lutego 2025
Gdyby dinozaury wymarły ....
24 i 28 lutego odbyły się w bibliotece zajęcia związane ze świętem prehistorycznym, które obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. Gośćmi były dzieci z Przedszkola Niepublicznego "Puchatek" w Bydgoszczy. Podczas spotkania posłużyliśmy się książką autorstwa Matta Robertsona pt.: „Kochamy dinozaury! ...i dlaczego dinozaury są absolutnie fantastyczne?”oraz "Dinozarium" tekstu Lilly Murray. Zabawiliśmy się także w głuchy telefon z posłużeniem nazwy wybranego gatunku teropodów😉 Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną z prehistorią w tle.
środa, 26 lutego 2025
DKK
25 lutego odbyły się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki a omawiana literatura to „Mała towarzyszka i dorośli. Opowieść o szczęśliwym dzieciństwie” oraz „Mała towarzyszka i listy” estońskiej pisarki i poetki Lello Tungal. Walorem tej powieści jest na pewno autentyczność w relacjonowaniu odczuć przez czteroletnią dziewczynkę żyjącą w przerażających czasach stalinowskiego terroru, choć zaleta ta okazała się niejednorodna dla wszystkich klubowiczek. Ukazany jest obraz rodziny, która jest naznaczona tragedią. Ciepłe i mocne więzy bliskich sobie osób przedstawione przez Małą Towarzyszkę w dobie tragicznych wydarzeń są cząstkowo autobiograficzną retrospekcją autorki książki urodzonej w tamtych latach. Powieść jest oddaniem hołdu dla tych wszystkich ludzi będących w trudach przymusowej deportacji na Sybir.
piątek, 14 lutego 2025
Walentynki
14 lutego to czerwone od miłości święto💓. My spędziliśmy ten czas podczas zajęć z grupą pięciolatków z Niepublicznego Przedszkola „Puchatek” w Bydgoszczy. Ustalaliśmy z dziećmi, po jakiej stronie znajduje się serce, a także co to znaczy, kiedy bije do kogoś. Obcowaliśmy także z emocjami, bo prosta opowieść Lidii Brankovic pt.: "Hotel dla uczuć” był idealnym podłożem do konwersacji na ten temat. Czerwone serca utworzone przez dzieci przyozdobiły naszą biblioteczną przestrzeń.
poniedziałek, 10 lutego 2025
Pierwsze spotkanie
10 lutego 2025 odbyły się zajęcia wprowadzające dla pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy. Literatura towarzyszącą spotkaniu to książka Marcina Brykczyńskiego pt.: „Ni pies, ni wydra, czyli o wyrażeniach, które pokazują język z przedmową profesora Jana Miodka. Rozprawiliśmy się z nieznanym słownictwem, następnie porozmawialiśmy o podstawach funkcjonowania biblioteki i ulubionych bajkach. Na koniec spotkania dzieci stworzyły spersonalizowane zakładki do książek. Pierwszoklasiści obiecali odwiedzać nas częściej i korzystać z dobrodziejstw biblioteki.
piątek, 7 lutego 2025
Ludowe bajeczki
7 lutego 2025 roku odbyły się zajęcia literacko-plastyczne z grupą sześciolatków z Przedszkola nr 80 „ Królestwo Maciusia". Podczas zajęć przeczytana została stara przestrzenna książka ludowa z 1979 roku pt.: „Lis, zając i kogut". Dzieci angażując się we wspólną dyskusję dotycząca bohaterów bajki, podążyli kolejnymi etapami spotkania, tropiąc i rysując lisa według szablonu .Sylabizacja wiersza rozbawiała dzieci a zabawa rytmiczna i praca plastyczna zakończyła zajęcia.
poniedziałek, 3 lutego 2025
Warsztaty psychologiczne
28 stycznia 2025 roku odbyły się kolejne warsztaty psychologiczne. Tym razem powróciła „stara forma spotkań”, bo w grupie. Podczas tych zajęć poruszany został temat gniewu, drabina gniewu, rodzaje i jak sobie z nią radzić. Uczestniczki świetnie poradziły sobie z zadaniami zaproponowanymi przez panią psycholog.
czwartek, 23 stycznia 2025
DKK
21 stycznia 2025 roku odbyło się spotkanie DKK działającego przy naszej bibliotece. Książka „Matka Polka” Anne Applebaum z Pawłem Potorczynem została odebrana przez klubowiczki
z bardzo dużą aprobatą. To wywiad dość szczegółowy, poruszane są tematy
rodziny, wykształcenia, i tym, co spowodowało, że właśnie tak bardzo pokochała Polskę znana laureatka Nagrody Pulizera. Pozycja ta jest przesiąknięta polityką, historią, kwestiami
społeczno-gospodarczymi. Książka zawiera rzeczowe informacji podane w
sposób bezpośredni, co jest dużym walorem tego wywiadu. Czytelniczką
imponuje erudycja rozmówczyni, bo to wartościowa i bardzo wykształcona
kobieta, której przeszłość z całą pewnością nie jest oczywista. Karierę dziennikarską rozpoczęła w 1988 r. jako korespondentka "The
Economist" w Warszawie, przez trzy kolejne lata pisała o przemianach
społecznych i politycznych w Europie Wschodniej. Jest lakoniczna w analizach, ale jeśli już coś napisze przypuszczając, to jej spostrzeżenia są w punkt.
środa, 22 stycznia 2025
Ferie z detektywem
21 stycznia 2025 roku odbyły się zajęcia nawiązujące do tematu pt.: „Ferie z detektywem". Podczas zajęć został przeczytany fragment książki autorstwa Martina Widmarka i Helen Willis pt.: „Tajemnice biblioteki".
Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem śledziły akcje rozgrywającą się w
książce i obiecały wrócić po bestselerową serię tych szwedzkich autorów.
Sporządzaliśmy także główne cechy prawdziwego detektywa. Lupa posłużyła
nam do obserwacji linii papilarnych, a także do wykonania pracy plastycznej. Na koniec spotkania rytmika z elementami instrumentalnymi przy piosence "Uliczni detektywi".
piątek, 17 stycznia 2025
Śnieżynki
17 stycznia 2025 roku odbyły się pierwsze zajęcia w tym roku, dla grupy sześciolatków z Przedszkola nr 80 „Królestwo Maciusia". Literatura towarzysząca spotkaniu to pozycja autorstwa Pauliny Patkowskiej: „Dwie
takie same śnieżynki". Rozmawialiśmy o tym, jak powstaje śnieg i
tworzyliśmy go na kartkach papieru za pomocą farb i pędzli malarskich
Na koniec spotkania pograliśmy wspólne w grę planszową „Miesiące i pory
roku”, aby zaznajomić się z prawidłową kolejnością i przy okazji sprawnie ułożyć układankę tematyczną.
czwartek, 9 stycznia 2025
Język polski dla obcokrajowców
Wraz z Nowym Rokiem do naszej biblioteki zaczęli uczęszczać nowi Ukraińcy chcący nauczyć się języka polskiego. Dla tych osób regularnie zaangażowanych powtarzamy materiał już poznany i utrwalamy znajome zagadnienia. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki od godziny 14.00.