Rozpoczęliśmy cykl zajęć, na których będziemy wykonywać papierowe modele. Na rozgrzewkę złożyliśmy Wieżę Eiffla i niedźwiedzia. Okazało się, że ich wykonie wymaga precyzji, cierpliwości, skupienia i pomyślunku. Wyglądają za to świetnie.
sobota, 30 grudnia 2017
czwartek, 7 grudnia 2017
Ozoboty w akcji
Dzięki uprzejmości naszej czytelniczki pani Aleksandry dzieci miały okazję popracować z ozobotami. Nauka poprzez zabawę w idealnej proporcji.
czwartek, 30 listopada 2017
Prasa codzienna może być niecodzienna - warsztaty
Ostatniego dnia targów czasopism Kulturopis Marcin Karnowski poprowadził w bibliotece przy Pomorskiej warsztaty plastyczno-literackie. Dzieci poznały jedną z najbardziej intrygujących książek: "Ulicę Sienkiewicza w Kielcach". Radosław Nowakowski na papierze o długości 10 metrów odwzorował architekturę oraz zapisał głosy ulicy i myśli spacerowicza.
Zainspirowane dzieci za pomocą różnych materiałów, w tym dzisiejszych dzienników, stworzyły własną ulicę Bałtyckosportowojakośtamszkolną :)
Zainspirowane dzieci za pomocą różnych materiałów, w tym dzisiejszych dzienników, stworzyły własną ulicę Bałtyckosportowojakośtamszkolną :)
wtorek, 7 listopada 2017
Inne jest ciekawe
Rozpoczęliśmy cykl o Elmerze dla zerówkowiczów ze Szkoły Podstawowej nr 58. Pierwsze zajęcia były o tym, co wspólne i o tym, co wyjątkowe. Dzieci tworzyły w grupach wymyśloną postać, każdy dokładając swój detal, przyczynił się do powstania postaci dziwnej, niezwykłej i ciekawej.
czwartek, 5 października 2017
Fajny jeż, co on robi to my też!
czwartek, 28 września 2017
Uwaga, może zawierać śladowe ilości orzechów
Chociaż lato już się skończyło, naszą bibliotekę odwiedziły Motylki z przedszkola nr 80 przy ulicy Pomorskiej. Tym razem zastanawialiśmy się wraz z wiewiórka Łupinką, gdzie się podziały orzechy, a następnie dzieci miały okazję sprawdzić się jako jesienni fryzjerzy. Złociste kłosy prezentują się pięknie również na kartkach papieru.
![]() |
wtorek, 19 września 2017
Spotkanie z Tadeuszem Oszubskim
Naszym gościem był Tadeusz Oszubski, który zaintrygował naszych czytelników tematem bydgoskich (i nie tylko) legend, przypomniał te, o których już słyszeliśmy i przytoczył całkiem nieznane. Zachęcamy do sięgania po książki Tadeusza Oszubskiego, szczególnie po "Bydgostię" i "Łzy Goplany".
poniedziałek, 18 września 2017
"Londynek i okolice zdradzają swe tajemnice" - projekcja
Gdy już film był gotowy, nie mogliśmy nie zaprosić mieszkańców na jego projekcję i rozmowę z autorem, Adamem Gajewskim. Goście dali się również wciągnąć w zabawę-konkurs wiedzy o Londynku i okolicach, gdzie pytałyśmy m.in. o nazwę Londynek, o imię listonosza, godziny otwarcia biblioteki w środę, a także prosiłyśmy o wskazanie butów wyprodukowanych przez już nieistniejącą fabrykę obuwia "Kobra". Zarówno podczas kręcenia filmu, jak i jego prezentacji wszyscy bawiliśmy się doskonale.
poniedziałek, 4 września 2017
Tajemnice Londynka
Adam Gajewski we współpracy z nami przygotował kolejny odcinek programu Archiwum B pod tytułem "Londynek i okolice zdradzają swe tajemnice". Po opracowaniu koncepcji, poszukiwaniach rekwizytów kojarzących się z Londynem (w tym samochodu garbusa, tego samego modelu, który można zobaczyć na okładce albumu The Beatles "Abbey Road") przystąpiliśmy do kręcenia filmu. W roli bibliotekarki wystąpiła Dorota Firek, pracownica naszej filii, występowały też nasze dzieciaki i czytelnicy. Oto kilka kadrów z tzw. "making of" ;)
![]() |
środa, 2 sierpnia 2017
Temat-rzeka
Obchodzimy Rok Rzeki Wisły i z tej okazji zajęcia w bibliotece krążą wokół tego tematu. Postanowiliśmy wykonać makietę rzeki, starając się realistycznie oddać szczegóły i odrobinę fantazjując. Ponieważ praca jest dość czasochłonna (rzeka z kleju schła ponad tydzień), wciąż jeszcze przy niej dłubiemy, ale na tym etapie jest już czym się pochwalić.
czwartek, 29 czerwca 2017
Tajemnice morskich głębin
14, 21 i 29 czerwca dwie grupy z Przedszkola nr 80 oraz dzieci z osiedla, które mają już wakacje wzięły udział w zajęciach w letnim klimacie. Prezentacja, zabawy z elementem dramy i rozmowy toczyły się wokół tematu morza i jego mieszkańców, nastrój pomogła zbudować Majka Jeżowska piosenką "Szafy z koralowej rafy" oraz muzyka relaksacyjna, zawierająca dźwięki znad morza. Zwieńczeniem zajęć było wspólne malowanie podwodnego świata.
![]() | ![]() |
środa, 7 czerwca 2017
Gdzie są moje skarpety w delfiny?
Dwie grupy z przedszkola "Królestwo Maciusia" wzięły udział w zajęciach na podstawie "Detektywa Pozytywki" Grzegorza Kazdepke. Sprawdzaliśmy, czy wszystkie dzieci posiadają umiejętności niezbędne w pracy detektywa - umiejętność rozwiązywania zagadek, tropienia śladów, rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku. Baaaardzo im się jego zajęcie spodobało.
czwartek, 25 maja 2017
Dla Mam od serca
Dla Mam z okazji ich święta dzieci wykonały efektowne kartki z bukietem kwiatów. Choć przedsięwzięcie wymagało dużego wysiłku, przyświecająca mu idea dodawała skrzydeł nawet leniuszkom ;)
Looooody, lody, lody!
Pięciolatki z Królestwa Maciusia wysłuchały opowiadania "Lody" z książki "Rozmowy ze świnką Halinką" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Rozmowa toczyła się wokół tego letniego przysmaku oraz artystów ulicznych, których można spotkać podczas spacerów po mieście. Dzieci wykonały papierowe parasolki i, żeby nie obeszły się tylko smakiem, spałaszowały pyszne lody.
środa, 26 kwietnia 2017
Zakładka do mojej ulubionej książki - konkurs
26 kwietnia w bibliotece przy Pomorskiej odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu na zakładkę do ulubionej książki dla dzieci. W konkursie wzięły udział przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych.
środa, 19 kwietnia 2017
Cykl o książkach: "Powieść"
![]() | ![]() |
Trzy klasy ze Szkoły nr 58 wzięły udział w zajęciach poświęconych powieści - 15.03, 22.03 oraz 29.03. Rozwiązując zadania w grupach uczniowie uczyli się rozpoznawać rodzaje powieści, utrwalali znajomość autorów czy tytuły książek. Zajęcia o powieści cieszyły się również popularnością w kwietniu. Zgłosiły się trzy klasy: 5.04, 12.04 oraz 19.04.
środa, 12 kwietnia 2017
Czuję, wiec żyję!
Dwie grupy z Przedszkola nr 80 oraz "zerówkowicze" ze Szkoły Podstawowej nr 58 wzięły udział w zajęciach poświęconych emocjom. Do rozmów i ćwiczeń przydały się książki "Franklin ma zły dzień" i "Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta, ten odgadnie" Marcina Brykczyńskiego.
wtorek, 4 kwietnia 2017
Niech żyje Kościuszko!
W rocznicę bitwy pod Racławicami przygotowałyśmy z dziećmi scenkę, w której współczesny reporter kanału TV Historia przeniósł się w czasie do 4 kwietnia 1794 roku i zrelacjonował przebieg wydarzeń historycznych. Wywiadu udzielił sam Tadeusz Kościuszko i towarzyszący mu kosynier. Dzieci uczestniczyły w dobieraniu kostiumów i pracy nad tekstem, a efekty ich pracy mogli podziwiać rodzice i koledzy. To był kawał dobrej lekcji historii :)
wtorek, 21 marca 2017
Finał turnieju recytatorskiego z okazji Światowego Dnia Poezji
Z inicjatywy filii nr 14 przy ulicy Dworcowej w trzech filiach bibliotecznych (w filii nr 3 na Okolu, w filii nr 5 na Bocianowie oraz w filii nr 14 w Śródmieściu) przeprowadzono eliminacje do Turnieju Recytatorskiego Poezji Agnieszki Frączek, których zwycięzcy spotkali się w finale organizowanym właśnie przez bibliotekę na Dworcowej.
W naszej filii eliminacje odbyły się 14 marca, a my po raz pierwszy miałyśmy okazję przekonać się, jak trudne jest zadanie jury. Wszystkie dzieci zaprezentowały się wspaniale. Czwórka reprezentantów ze Szkoły Podstawowej nr 58 dzielnie reprezentowała też naszą filię w konkursie i jeden z nich zwyciężył! Serdecznie gratulujemy Arturowi i życzymy wielu sukcesów.
W naszej filii eliminacje odbyły się 14 marca, a my po raz pierwszy miałyśmy okazję przekonać się, jak trudne jest zadanie jury. Wszystkie dzieci zaprezentowały się wspaniale. Czwórka reprezentantów ze Szkoły Podstawowej nr 58 dzielnie reprezentowała też naszą filię w konkursie i jeden z nich zwyciężył! Serdecznie gratulujemy Arturowi i życzymy wielu sukcesów.
poniedziałek, 13 marca 2017
Ciężki temat ;)
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 58 wzięły udział w kolejnych, na ich życzenie, zajęciach na podstawie książeczki o Franklinie. Tym razem książka "Franklin mały bałaganiarz" zainspirowała nas do uporządkowania wiedzy na temat... porządkowania.
czwartek, 9 marca 2017
Silne kobiety i książki
Czytelnicy przychodzą do nas z różną częstotliwością i w różnych odcinkach czasu. Jedni przychodzą i odchodzą, inni zostają przez lata, a niektórzy nawet kilkadziesiąt :)
Z okazji Dnia Kobiet postanowiłyśmy porozpieszczać nasze najstarsze i najwierniejsze czytelniczki. Książka w ich życiu była obecna przez całe długie i, często, pełne dramatów życie.
Obecni na spotkaniu goście mogli wysłuchać wspomnień, obejrzeć fotografie i porozmawiać w iście kawiarnianym klimacie.
Z okazji Dnia Kobiet postanowiłyśmy porozpieszczać nasze najstarsze i najwierniejsze czytelniczki. Książka w ich życiu była obecna przez całe długie i, często, pełne dramatów życie.
Obecni na spotkaniu goście mogli wysłuchać wspomnień, obejrzeć fotografie i porozmawiać w iście kawiarnianym klimacie.
Cykl o książkach: "Opowiadanie"
Wracamy do cyklu zajęć, które prowadzimy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 58. Trzecia klasa uczestniczyła w zajęciach poświęconych opowiadaniu, uczniowie utrwalali jego konstrukcję i poznawali przykłady ciekawych opowiadań, rozwiązywali zadania związane z serią "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai".
![]() |
wtorek, 28 lutego 2017
Sezon promocyjny
Sezon promocji biblioteki i czytelnictwa trwa w najlepsze. 20 i 27 lutego odwiedziły nas dzieci z "zerówki" SP 58, zaś 21 lutego klasa pierwsza z tej samej szkoły, 28 lutego trzylatki z Przedszkola "Królestwo Maciusia".
czwartek, 16 lutego 2017
O czytaniu z pierwszoklasistami
środa, 15 lutego 2017
Turniej Recytatorski Trzech Filii
Biblioteka na Dworcowej wraz z Biblioteką na Okolu oraz Biblioteką przy Pomorskiej organizuje turniej recytatorski dla klas II i III ze szkół podstawowych z okazji Światowego Dnia Poezji. Recytowane będą wiersze Agnieszki Frączek. Eliminacje w naszej filii odbędą się 14 marca o 10:00.
wtorek, 7 lutego 2017
To jakiś kosmos!
W ferie przeprowadziłyśmy zajęcia na temat kosmosu. Okazało się, że to temat interesujący, ale jeszcze przez dzieci niezgłębiony ;) Próbując utrwalić pewne pojęcia czy nazwy sięgałyśmy po bliskie im skojarzenia:
- Jak nazywa się dziewiąta planeta?
- Yyyyy...
- A pamiętacie jak nazywał się pies Myszki Miki?
- Pluto! Aaaa ta planeta to Pluton!
Kilka pytań później:
- A jak nazywał się pies, który poleciał w kosmos?
- Pies Pluton!
:)
poniedziałek, 6 lutego 2017
O czytaniu z trzylatkiem i gimnazjalistą w jednym czasie
Gościłyśmy uczestników półkolonii organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Temat czytania okazał się uniwersalny, bo słuchaczami były dzieci trzyletnie i dużo starsi gimnazjaliści.
Wywiad z bibliotekarzem
Dzieci z Przedszkola "Puchatek", podejmujące w ramach swojej ścieżki edukacyjnej temat dziennikarstwa, przybyły do biblioteki przeprowadzić swój pierwszy prasowy wywiad. Przepytywały nas na temat naszej pracy, książek i czytelnictwa. Tym sposobem tradycyjna "lekcja biblioteczna" przybrała wyjątkowo nieszablonową formę.
wtorek, 31 stycznia 2017
Muzyka jest we mnie
Temat muzyczny poruszyłyśmy z pięciolatkami z Przedszkola "Królestwo Maciusia". Mówiliśmy o zawodach związanych z muzyką, oglądaliśmy książki poświęcone muzykom i instrumentom, trochę bawiliśmy się dźwiękami. Przez chwilę dzieci mogły się poczuć u nas jak w muzeum, bo, niektóre po raz pierwszy, mogły zobaczyć płytę analogową, taśmę z magnetofonu szpulowego czy kasetę.
czwartek, 26 stycznia 2017
Chwytaj dzień z Panem Kuleczką
Dzięki panu Kuleczce, kaczce Katastrofie, psu Pypciowi oraz muszce Bzyk-Bzyk, bohaterom opowiadań Wojciecha Widłaka, dzieci z Przedszkola nr 80 przekonały się, że każda, z pozoru przykra, sytuacja ma swoje jasne strony. W stłuczonym lustrze można się przeglądać godzinami i co chwilę widzieć coś innego (rekordzista posiadał trzy pary oczu :) a po ciemku, gdy zabraknie prądu z powodu awarii, rysuje się prześmieszne portrety.
wtorek, 10 stycznia 2017
Baśnie, bajki, bajeczki – kolorowe książeczki
Przedszkolaki z "Królestwa Maciusia" wzięły udział w zajęciach na temat baśni i bajek. Dzieci świetnie kojarzyły większość znanych bajek, dopasowywały atrybuty do ilustracji, odgadywały zagadki czy rozpoznawały fragmenty. Kolejna grupa obiecała dbać, by bajkowe postacie nie zostały zapomniane. Baśnią, której to groziło w tej grupie okazała się "Piękna i bestia" i tę w całości wysłuchały.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Etykiety:
dla dzieci
(167)
zajęcia plastyczne
(94)
zajęcia literackie
(86)
zajęcia edukacyjne
(79)
dla dorosłych
(62)
lekcja biblioteczna
(40)
warsztaty
(35)
Klub Seniora "Bociania Oaza"
(25)
spotkanie autorskie
(18)
Bocianowo/Londynek
(12)
turniej
(9)
konkurs
(8)
ludzie z pasją
(7)
Kolorowy świat Elmera
(6)
spotkanie poetyckie
(6)
warsztaty filcowania
(6)
ferie w bibliotece
(5)
rodzinne tworzenie
(5)
wystawa
(5)
Czytam sobie w bibliotece
(4)
Książka moja przyjaciółka
(4)
Rok Kanału Bydgoskiego
(3)
film
(3)
koncert
(3)
origami
(3)
przedstawienie teatralne
(3)
quilling
(3)
wernisaż
(3)
zajęcia teatralne
(3)
prelekcja
(2)
Grupa Literacka Et Cetera
(1)
Narodowe Czytanie Lalki
(1)
Narodowe Czytanie Trylogii
(1)
brydż
(1)
kartki świąteczne
(1)
kolejka
(1)
origami kusudama
(1)
projekcja
(1)
scrabble
(1)
wiklina papierowa
(1)
wycinanki
(1)